Nezařazené

Ženy a jejich role v moderní společnosti

Kdysi byla žena především nevěstou, později matkou, nebo hospodyní, a služebnicí. Nyní již však mají ženy stejná práva, jako muži, ale přesto jsou jejich role stále velmi odlišné. Proč tomu tak je? Kromě předsudků, a základních očekávání, za to můžou i fyzické dispozice, a fakt, že děti rodí stále pouze ženy. Jaké role žen ve společnosti uvidíte nejčastěji?

žena s maskou

Matka, manželka, a hospodyně

Stále vsugerovanou rolí ženy ve společnosti je ta, že se jednou provdá, porodí děti, o které bude celodenně pečovat, a do toho zajistí i péči o manžela a společnou domácnost. Ačkoliv dnes k tomu již ženy nejsou nuceny, a nikdo je nemůže soudit, pokud se rozhodnou této roli vyhnout, jakmile do ní jednou spadnou, uniknout z ní není jen tak. Jakmile se totiž žena rozhodne provdat, a mít děti, náhle se stává závislá na svém manželovi, a jako vděk mu za to přináší benefity v podobě teplé večeře, vyžehlených košilí, a čisté domácnosti. Pokud to ženu baví, rozhodně na tom není nic špatného, a je to záslužná práce, protože nebýt matek, lidská generace by dozajista zanikla. Pokud se však žena v roli matky rozhodne postavit na vlastní nohy, čekají ji mnohá úskalí. Není totiž snadné najít dobře placenou práci, kde vám umožní dle potřeby odcházet kvůli dětem, a budou vám tolerovat častou absenci, kdykoliv budou děti nemocné, nebo budou mít prázdniny. Na rodičovské dovolené je to o to těžší, pokud žena nemá hlídání, a manžel nepomáhá.

matka s dcerou 

Kariéristka

V moderní společnosti však stále častěji potkáte i kariéristky, tudíž ženy, které před klasickou rolí zvolily samy sebe. Tyto ženy jsou obvykle vzdělané, cílevědomé, a dokážou se o sebe dost dobře postarat samy. V mnoha ohledech dovedou to samé, co muži na stejných pozicích, ne-li víc. Problém ovšem nastane ve chvíli, kdy se žena rozhodne mít i život osobní. Málokterý muž je totiž ochotný trávit čas v domácnosti, a pečovat o společné děti, natož ženě žehlit kostýmky, a čekat na ni s večeří. Samozřejmě existují i výjimečně silné ženy, které zvládají s přehledem pečovat o domácnost, děti, i kariéru. Většinou však nemají čas na osobní život, a některé ze svých povinností mnohdy zanedbávají.

Volnomyšlenkářka

A pak zde máme stále ještě velkou částí společnosti nepochopitelný typ ženy. Ta, která se nepokouší budovat kariéru, ale ani rodinu, a rozhodla se život si užívat. Takové ženy například cestují na vlastní pěst, vymetají večírky, nebo žijí ze dne na den. Uvázat se dětmi a manželem netouží, a rovněž pak ani dřít se pro pozici a peníze, které si stejně do hrobu nevezmou.