Vývoj tiskařských technik

Tisk je pro nás v dnešní době v podstatě samozřejmost. Většina domácností v dnešní době vlastní minimálně jeden počítač a většinou právě i tiskárnu, kterou jednoduše propojí a tisknout. Počátky tisku však sahají až do devátého století, kdy vznikaly deskové tisky a to v kontinentální Číně. Až do 15. století se využíval spíše výjimečně, tisk byl složitý a proto se moc nerozšířil. Změna nastala ve zmíněném 15. století, kdy byl Johannesem Gutenbergem vynalezený knihtisk a tím se tisk rapidně rozšířil a hlavně hodně zjednodušil.

tiskárna hitorická

Tisk do dnešní doby ušel ještě hodně dlouhou cestu. V současné době využíváme buď ofset nebo digitální tisk. Ofset se využívá od průmyslové revoluce a jeho výhodou je, že se tiskové desky vytváří počítačově, což u klasického knihtisku nešlo. Tisk se díky tomuto způsobu tisku zrychlil a zdokonalil. V dnešní době je ale využívá více digitální tisk, který je levnější. Vznik ve 21. století a má více druhů tisku – například LED či laserový. Na rozdíl od ofsetu je příprava stroje levná ale náklady jsou dražší než u ofsetu.

tisk

V dnešní době se často využívá tisku na různé materiály. Tiskneme na plátno, na textilie, na dřevo… Tisk se masivně rozšířil a není problém nechat si vytisknout na zakázku v podstatě cokoli. Od vizitek, přes svatební oznámení, knihu, časopis… Třeba tisk samolepících etiket Samolepici-etikety se pohybuje cenově od sta korun. Stejně tak si můžete nechat vytisknout i štítky na oblečení, které se vám neseperou a vydrží v podstatě věčně. Tím pádem nemusíte řešit označování oblečení do školky.

Pokud se rozhodujete tisknout cokoli, nechte si prvně porovnat ceny, které můžou být velice různé. Ceny se liší i díky rozdílným technologiím, takže když máte nějakou specialitu, kterou potřebujete vytisknout, oslovte více tiskáren a nechte si objednávku nacenit ať víte, kolik vás bude kde stát.