Nezařazené

Výkopové práce

Před domkem to ještě ujde, zde tu úpravu snad zvládnete i sám, ale vedle a za domem, to je opravdu džungle jako někde v jižní Americe. Když se to pak něčím a nějak probere, budete tam chtít bazén a takové menší tenisové kurty. A samozřejmě u nich koupelnu a vlastně všechno sociální zařízení. Nu, to bude fuška.

Jenže pak zjistíte, že nastávají první komplikace. První je ten, že k vám na ten pozemek nevjede nikdo na světě s jakoukoli technikou. Důvody mohou být různé. Prostě ani takový mini bagr, jaký vidíte na přiložené fotografii se k vám nedostane.

Mini bagr

Nuže, co dále? Takovou fušku asi neuděláte se všemi kamarády dohromady, nemluvě o tom, že vůbec netušíte jak na to. Například jak hluboko se kope pro přívod vody a její následný odvod, tedy zkráceně kanalizaci.
Proto si budete muset domluvit někoho, pro koho jsou ruční výkopové práce hračkou. Pokud si představujete někoho, kdo vypadá jako Herkules a zvládne to levou zadní, tak na to zapomeňte. Nejste ve filmu o silném Hulkovi, a ani Arabela vám tu nebude točit prstenem nebo něčím jiným. Na to musí být firma, která zaměstnává kopáče, lidskou sílu používanou už od pradávna. Firma nejprve zjistí, co od pozemku očekávat. Tedy zda není v zemi ukryt nějaký kabel, který vede třeba na letiště, zda tam není staré plynové potrubí, nebo něco od elektriky. Následně vypracuje malý projekt, pokud to bude třeba, a podle něj se teprve může začít kopat. Někdo kopáčům vyměří naprostou přesnou trasu, a také hloubku výkopu a zbytek je již jen a jen na nich.

Dřívější kopáči

Že to není nic jednoduchého a lehkého je jasné. Hodně pak záleží na druhu zeminy, a samozřejmě na celé partě, jak dlouho budou práce trvat. Může se stát, že narazí na cokoli, do země moc vidět není. Ale pak už jen můžete konstatovat, že jsou hotovi a vy můžete pokračovat v dalších pracích. Kopáči již svou činnost ukončili.