Nezařazené

Metro

Využití metra má mnoho pozitiv i negativ. Každé velké město v Číně má většinou systém metra již plně funkční a rozsáhlý, tedy i moderní. V Číně nenaleznete snad nikde názvy ulic, značky, či jiné jakékoliv cedule v anglickém jazyce, vše je konkrétně psáno znaky. Nespornou výhodou tohoto způsobu dopravy tedy je, že všechny zastávky a každá cedule v metru je doplněna navíc o anglický název.
Čína ulice
Zároveň hlášení v metru je také v angličtině. Je to velmi rychlý způsob přepravy, jelikož se odehrává pod zemí a nepodléhá zácpám. Metro je taktéž levné, jízdenky si kupujete podle cílové stanice. Nevýhodou je, že v Číně vás i vaše zavazadlo na každém kroku na jakoukoliv památku či na důležité veřejné místo kontrolují podobně jako na letišti bezpečnostním rámem, což funguje i tady v metru. Další nevýhodou jsou nacpaná metra při ranní a odpolední špičce. Místní jsou na to zvyklí, ale vy se budete asi cítit opravdu nekomfortně, když budete namačkaní doslova jako sardinky na sobě.

Autobus

I autobusová doprava je tu na vzestupu. Nicméně je ovlivněna dopravní situací a můžete tak zůstat trčet v koloně. Obrovskou nevýhodou pro nás Evropany je také to, že jsou veškeré informace o zastávkách pouze v čínštině ve znacích. Nepočítejte s tím, že se domluvíte anglicky s řidičem, v této zemi umí anglicky málo kdo. Lístky si koupíte přímo u řidiče, nebo můžete používat již předplacenou kartu, nicméně drobné řidič nevrací. I autobusy bývají někdy nacpané, ale setkáte se tu i se členem posádky autobusu, který vám uloží zavazadlo. Jízdné na autobus je ještě levnější než metro.
Silnice Čína

Taxík

Samozřejmě je to nejpohodlnější způsob dopravy. Funguje na stejném principu jako u nás. Taxikáři ovšem málo kdy umí anglicky. Ukažte jim tedy název adresy v čínských znacích a pro jistotu místo ukažte i na mapě. Mnoho taxikářů se chce vyhnout tomuto dorozumívání se a z principu vám tedy ani nezastaví. Najdou se naopak i tací, kteří vás budou chtít obírat o peníze, proto musíte lpět na to, aby taxikář zapnul taxametr. Ceny jsou mnohem levnější v porovnání s taxíky u nás, avšak v Číně je to nejdražší způsob dopravy po městě. Většinou je to jízda extrémně rychlá a svižná, až budete lítat ze strany na stranu. Nezapomeňte se tedy připoutat!