Nezařazené

Deskové hry

Her je spousta. Máme tu ty počítačové, mobilní, společenské, stolní, deskové, hazardní, nebo třeba videohry. Nespočetné množství, mohla bych tu vypisovat do nekonečna. Většina lidí si při slově hry vybaví počítač a děti, které za jeho obrazovkou vyrůstají. Přiznejte se, i vaše prvotní pomyšlení bylo takové, že? Moje tedy ano, ale proč vlastně? Média měla snahu z počítačových her udělat špatnou věc už mockrát. Možná proto. Jsou nejrozšířenější? Jsou špatné?

go-3339748_640

Dnes bych se chtěla věnovat těm hrám, jejichž pozornost je již zašlou vzpomínkou, leč vzpomínky na ně samotné nás zahřejí u srdce. Jsou to hry deskové, které odjakživa spojovaly a zaháněly nudu snad ve všech rodinách. Jedna z prvních deskových her se datuje již od roku 2000 před naším letopočtem. Tím je hra zvaná go, původem z Číny, která se podle wikipedie zachovala dodnes díky jejímu rozvoji v Japonsku. Hra je celkem jednoduchá, stačí jen čtverečkovaná deska, bílé a černé kameny. Povědomé? Dále tu máme hru jménem mlýn, stará podobně, jako hra výše zmíněná. Ta je původem z Egypta. Šachy! To máme páté století v Indii. Hra, která je dodnes celkem rozšířená, domino, vznikla již v jedenáctém století v Číně.

dice-1502706_640

A pak že Čína vyrábí jen šmejdy. Člověče, nezlob se! Snad nejznámější hra, kterou známe naprosto všichni a která je stará více jak sto čtyřicet let. Velká Británie dámy a pánové. Hry, které známe od malička jsou staré jako Metuzalém a pochází z různých koutů světa. Nemyslím si, že by je počítačové hry mohli vůbec někdy zastínit, neboť ty deskové jsou tu už věky a neustále se vyvíjejí. Neustále se vyrábí a nakupují. Kdo z vás by doma nenašel na půdě zaprášené aktivity, člověče, nezlob se bez kostek, nebo dostihy bez falešných peněz? Deskové hry mají svoje kouzlo, lidé se u nich smějí, zlobí, ale hlavně socializují a tyto hry tu vždy budou mít své místo. U mě teda určitě!