Nezařazené

Váš dům u jezírka

Kdo by netoužil po vlastním jezírku? Vždyť pohled na vodní hladinu je tak uklidňující a umožňuje nám chvíli zvolnit a uspořádat si myšlenky. Na zahradu také přilákáme rozmanité druhy vodních živočichů, což už pro někoho takové lákadlo být nemusí, ale přírodě tím rozhodně prospějeme.

žába

Jaký typ jezírka zvolit?

V dnešní době máme na výběr z mnoha podob, stačí trošku místa na zahradě, záleží jen na nás a prostorových možnostech, jakou velikost zvolíme. Ale ruku na srdce – čím větší, tím lepší. Co se materiálu na stavbu týče, můžeme si vybrat obvykle z plastové izolační fólie, kterou si libovolně položíme do námi vyhloubeného místa pro vodní plochu nebo zakoupíme umělou maketu jezírka.                                                                                                                                      Předností fólie je možnost si vytvořit tvar dle vlastní libosti, s umělou maketou takto kreativní být nemůžeme. Pokud se rozhodneme pro fólii, je nutno zakoupit ještě měkkou podložku, abychom ji uchránili před prodřením. V takovém případě může mít takto vytvořené jezírko životnost obvykle i 20 let.

leknín

Stavba jezírka

Při výběru vhodného stanoviště dbáme na několik zásad:
·         vybíráme slunné místo kvůli vodním rostlinám, pokud jimi jezírko osázíme
·         prostor nad jezírkem by měl být volný, aby nám případný odpad ze stromů neznečišťoval vodu, ovšem pokud ho máme zejména k dekoračním účelům, taková vrba k jezírku rozhodně patří, tady je třeba přimhouřit oko a tuto zásadu striktně nedodržovat, nádherně se nám potom v hladině zrcadlí
·         v případě, že vybereme jako podklad izolační fólii, musíme místo volit tak, abychom se vyhnuli vysokým hladinám spodních vod, mohly by nám fólii nadzvedávat a jezírko narušit.
S fólií se pracuje poměrně snadno, k navržené velikosti jezírka zakoupíme i přiměřeně širokou roli. Před pokládáním pod ni nesmíme zapomenout položit měkkou podložku k tomuto účelu určenou (zakoupíme ve specializovaných prodejnách zahradních potřeb). Poté již můžeme položit samotnou fólii, kterou na březích upevníme velkými kameny po celém obvodu.                                                   Břehy jezírka následně vysypeme drobným kačírkem a oblázky, případně pískem a osázíme vodními rostlinami.

Relaxace po práci

Poblíž jezírka umístíme krásnou lavičku dle vlastního výběru, nezapomeneme na vrbu a sošku vodníka, který bude vodní hladinu během naší nepřítomnosti hídat. A běžíme uvařit kávu, případně vyndáme z lednice orosenou lahev piva, začteme se do knihy či časopisu a započneme relaxaci.                                            
Pokud chceme tento prožitek ještě umocnit, zakoupíme si vodotrysk na solární pohon, který umístíme na hladinu. Na Internetu se jich prodává celá řada, pořizovací cena je kolem 1 500,– CZK, napájí ho slunce a šplouchavý zvuk vody je k nezaplacení!