Internet

Skryté perly Lisabonu

Třímilionové hlavní město Portugalska Lisabon rozhodně stojí za návštěvu. Letenky do Lisabonu jsou relativně levné, a tak vám v jeho návštěvě nic nebrání. Jedná se o nejzápadnější pevninské město Evropy, které se rozkládá na prudkých kopcích, které tomuto městu dodávají nezaměnitelnou a jedinečnou atmosféru, která vás doslova odzbrojí. Z tohoto důvodu se velice často můžete setkat s přezdívkou Cidade das Sete Colinas neboli město sedmi pahorků.

Než se dostaneme ke zdejším památkám, které musíte při své návštěvě jistě navštívit, pojďme se trochu podívat na historii tohoto města, jež není o nic méně zajímavá. Některé historické prameny uvádí, že jeho historie sahá již do 12. století před naším letopočtem. V této době se na jeho dnešním území nacházelo významné obchodní středisko. Koneckonců z jeho názvu, který zněl allis ubbo, je nejspíše také odvozeno dnešní jméno. Město si prošlo také velkým množstvím změn v jeho vládě. Vystřídali se zde Římané, Maurové a nakonec Portugalci, kteří z něj udělali středobod objevných plaveb. Z těchto dob zde můžeme najít i několik památek, jako například opevněnou věž Torre de Belém, která je neoddělitelným symbolem města a je zapsaná na seznamu památek UNESCO.

vítězný oblouk - Lisabon

Při objevování zdejších památek si jistě oblíbíte i jedinečnou dopravu mezi nimi. Zásluhou již zmíněných kopců se zde doprava odehrává z pomoci lanovek, výtahů nebo tramvají. Bezesporu nejslavnějším výtahem je Santa Justa, jež se nachází ve stejnojmenné ulici. Výtah ale nemá pouze praktické využití a to to, že slouží jako spojka mezi čtvrtí Baxia a náměstím Largo do Carmo, ale také funkci estetickou, protože je pojat jako umělecké dílo. Svou návštěvou rozhodně nezapomeňte poctít úchvatný renesanční kostel São Vicente de Fora, dechberoucí ruiny kláštera Converto do Carmo, který vás uchvátí nejen velikostí, ale také vás na malý okamžik přenese zpět v čase, nebo jedno z největších zdejších náměstí Praça do Comércio, kterému dominuje socha, podobná té naší na Václavském náměstí, od sochaře Machada de Castra, spolu s vítězným obloukem Arco da Victoria.

tramvaj na ulici

Budete-li chtít zavítat na místa, která nejsou mezi turisty tak známá, vydejte se třeba na kapličku Capela de Santo Amaro, odkud budete mít jako na dlani slavný lisabonský most, anebo do paláce Casa de Alentejo. Při cestě za skrytými perlami Lisabonu, nemůžete zapomenout ani na ochutnávku zdejších specialit, jako jsou betlémské koláčky, jež jsou vyrobeny z křupavého listového těsta naplněného žloutkovou polevou a skořicí. Dostanete-li chuť spíše na něco slaného jen tak k zakousnutí, zvolte jistě ochutnávku zdejšího vyhlášeného sýru Requeijão Português anebo plněné taštičky empandas.