Nezařazené

Jak si osvěžovat cizí jazyk i bez cestování

Kdysi jste se poměrně hladce naučili cizí jazyk, jenže už si nevzpomínáte, kdy jste ho naposledy použili v praxi?

Přinášíme vám několik tipů, jak rozvíjet znalost cizího jazyka bez návštěv kurzů.

Čtěte zprávy a články na zahraničních serverech – jako bonus získáte přehled v zahraniční politice a témata ke konverzaci s přáteli. Pokus vás ovšem veřejný život spíše irituje, najděte si jiná témata –  pokud například na českém internetu rádi pročítáte články o chovatelství nebo cyklistice, hledejte totéž v zahraničí. 

studium jazyka

Poslouchejte zprávy v zahraničním rádiu nebo dnes velice populární podcasty a pak si shrňte, o čem tam byla řeč. 

Povídejte si sami se sebou – pojmenovávejte běžné úkony, které přes den děláte, vyhledávejte si slovíčka, která vás napadnou, představujte si scénku, která může nastat na ulici, v obchodě nebo práci – připravte si jen tak pár vět, které byste použili.

Pokud vám vypadávají slovíčka a vy je marně lovíte v paměti, pořiďte si malý notýsek nebo si vytvořte poznámku v telefonu, kam si je zapíšete. Každé otevření vám paměť osvěží.     

Dívejte se na zahraniční youtubery: jděte na to přes své záliby a koníčky, jen tak vás to bude doopravdy bavit! Pokud vás žádný konkrétní koníček nenapadá, zkuste na to jít přes vaření! Kromě procvičení jazyka a rozšíření slovní zásoby se zároveň naučíte připravit něco nového pro potěchu chuťových buněk a to už za tu námahu stojí. 

sledovani netflixu

Pouštějte si filmy a seriály v daném jazyce s jejich titulky. Mluvené slovo může být pro netrénovaného jedince zpočátku náročné, když ho ale podpoříte titulky, získáte oporu i v psaném slovu. Výhodou domácího sledování různých pořadů je, že si je můžete kdykoliv stopnout, a neznámá slovíčka, bez kterých nelze pochopit kontext, můžete okamžitě vyhledat ve slovníku, tak se po pár epizodách ocitnete doslova v jiném světě.