Nezařazené

Auto jako zbraň!

Svět se zrychluje a my s ním, někdy až na úkor zdraví a bohužel i životů. Každodenní jízda autem je pro někoho nutností a přirozený jev. Ale opravdu nám auto dává možnost stát se někým jiným?

Pečlivě dbáme o své zdraví a zdravý životní styl se pomalu ale jistě stává naši přirozeností. Zodpovědné preventivní návštěvy u lékaře málokdo vynechá a jakákoli změna na našem těle nám okamžitě přidělá nejednu vrásku na čele. A přesto je jedno místo, kde jako by jsme na tyhle důležité, životně důležité věci, doslova zapomněli.

Každý jsme jiní, ale jakmile usedneme za volant našeho vozu, z některých se stává docela jiný člověk. Všichni, kteří řídíme, se shodneme v jednom, že jako blázen a nebezpečně jezdí jen ti druzí. Opravdu jen ti druzí?

silniční provoz

Moje každodenní zkušenost však vidí věci trochu jinak. Jsem řidič kamionu a proto si dovolím popsat moji každodenní zkušenost na silnici. A tou je především bezohlednost a hlavně nerespektování jeden druhého. Vždyť kde jinde se projeví charakter člověka, než právě za volantem? Nebezpečné předjíždění i do míst, kde není bezpečně vidět. Co jiného může vypovídat o takovém řidiči, který nemá sebemenší ohled na protijedoucího člověka. A v některých případech ještě dá najevo urážlivým gestem, cože se tam vůbec pletu. Přitom čtyřiceti tunový kolos, by jistě vyhrál, dostat se do přímého střetu 15OOkg vážícím autem. Ale co mě vždy zarazí právě ta bezohlednost. Přece nikdo neví koho míjíme, nebo můžeme v protisměru potkat. Mladou rodinu s malými dětmi, kupříkladu. Kde méně zkušený řidič nemusí zareagovat tak, aby nedošlo ke střetu.

nebezpečné předjíždění

Skřípot brzd brzy pak vystřídá ohlušující, a hlavně devastující zvuk plechů obou aut a následky jsou leckdy fatální. Tytam jsou ušetřené minuty příjezdem do cíle a celoživotní výčitky, když ublížíme někomu druhému nám nikdo nevezme. Rozhodně nechci strašit, naopak. Každý kdo řídí auto přesně ví, jaká je situace na našich silnicích a každý řidič se alespoň jednou ve svém řízení dopustil nějakého toho vroubku.

Mějme ale především na paměti, že na silnici v autě nejsme sami. Auto řídí nejen naši nejbližší, příbuzní a kamarádi, ale jezdí v něm především lidé, kteří pečlivě dbají o své zdraví a o zdraví svých blízkých. Přesně tak, jako vy.